- 180 mm Inner Diameter
- 320 mm Outer Diameter
- 52 mm Width
| Fillet Radius | 4 mm |
| O.D. | 320 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Brass |
| I.D. | 180 mm |
| Outside Dia. | 320 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 541.4 kN |
| Static Load Rating [Max] | 797.2 kN |
| Limiting Speed - Oil | 2000 rpm |
| Inside Dia. | 180 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| O.D. Inner Race | 217 |
| Limiting Speed - Grease | 1700 rpm |
| Static Load Rating | 797.2 kN |
| Weight | 42.55 LB |
| EAN or UPC | 637410081642 |

