- 190 mm Inner Diameter
- 340 mm Outer Diameter
- 55 mm Width
| Fillet Radius | 4 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating | 878 kN |
| Outside Dia. | 340 mm |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| O.D. | 340 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Limiting Speed - Oil | 2000 rpm |
| I.D. | 190 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1700 rpm |
| Material | Steel |
| O.D. Inner Race | 230 |
| Static Load Rating [Max] | 878 kN |
| Inside Dia. | 190 mm |
| Dynamic Load Rating | 651 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 52.91 LB |
| EAN or UPC | 637410081680 |

