- 55 mm Inner Diameter
- 120 mm Outer Diameter
- 29 mm Width
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Cage Material | Brass |
| Fillet Radius | 2 mm |
| O.D. Inner Race | 70.5 |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 55 mm |
| O.D. | 120 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 138 kN |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Static Load Rating | 138 kN |
| Inside Dia. | 55 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Outside Dia. | 120 mm |
| Dynamic Load Rating | 134 kN |
| Weight | 3.2 LB |
| EAN or UPC | 637410082533 |

