- 70 mm Inner Diameter
- 150 mm Outer Diameter
- 35 mm Width
| Static Load Rating [Max] | 220 kN |
| O.D. Inner Race | 89 |
| Cage Material | Brass |
| Outside Dia. | 150 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating | 220 kN |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 70 mm |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Inside Dia. | 70 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Material | Steel |
| O.D. | 150 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Dynamic Load Rating | 203 kN |
| Weight | 6.17 LB |
| EAN or UPC | 637410082724 |

