- 85 mm Inner Diameter
- 180 mm Outer Diameter
- 41 mm Width
| Static Load Rating | 325 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Inside Dia. | 85 mm |
| O.D. | 180 mm |
| O.D. Inner Race | 108 |
| Static Load Rating [Max] | 325 kN |
| Outside Dia. | 180 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 288 kN |
| I.D. | 85 mm |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Weight | 10.96 LB |
| EAN or UPC | 637410082922 |

