- 100 mm Inner Diameter
- 215 mm Outer Diameter
- 47 mm Width
| Dynamic Load Rating | 381 kN |
| Static Load Rating | 427 kN |
| Inside Dia. | 100 mm |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| O.D. Inner Race | 127.5 |
| Outside Dia. | 215 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| I.D. | 100 mm |
| Material | Steel |
| O.D. | 215 mm |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 427 kN |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 17.31 LB |
| EAN or UPC | 637410081390 |

