- 105 mm Inner Diameter
- 225 mm Outer Diameter
- 49 mm Width
| O.D. | 225 mm |
| Inside Dia. | 105 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 469 kN |
| Material | Steel |
| I.D. | 105 mm |
| Static Load Rating | 469 kN |
| O.D. Inner Race | 133 |
| Outside Dia. | 225 mm |
| Dynamic Load Rating | 418 kN |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Cage Material | Brass |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 19.84 LB |
| EAN or UPC | 637410081413 |

