- 120 mm Inner Diameter
- 260 mm Outer Diameter
- 55 mm Width
| I.D. | 120 mm |
| O.D. | 260 mm |
| Dynamic Load Rating | 549 kN |
| Static Load Rating | 644 kN |
| Inside Dia. | 120 mm |
| Cage Material | Brass |
| O.D. Inner Race | 154 |
| Static Load Rating [Max] | 644 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Outside Dia. | 260 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Inch/Metric | Metric |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Weight | 29.98 LB |
| EAN or UPC | 637410083097 |

