- 140 mm Inner Diameter
- 300 mm Outer Diameter
- 62 mm Width
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Fillet Radius | 4 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2400 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 140 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Dynamic Load Rating | 703 kN |
| Static Load Rating [Max] | 861 kN |
| O.D. | 300 mm |
| Static Load Rating | 861 kN |
| Outside Dia. | 300 mm |
| O.D. Inner Race | 180 |
| Inside Dia. | 140 mm |
| Cage Material | Brass |
| Material | Steel |
| Weight | 50.05 LB |
| EAN or UPC | 637410083202 |

