- 60 mm Inner Diameter
- 150 mm Outer Diameter
- 35 mm Width
| I.D. | 60 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. Inner Race | 83 |
| Inside Dia. | 60 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 184 kN |
| Outside Dia. | 150 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Static Load Rating | 184 kN |
| Cage Material | Brass |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 150 mm |
| Dynamic Load Rating | 178 kN |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Weight | 6.77 LB |
| EAN or UPC | 637410081895 |

