- 100 mm Inner Diameter
- 250 mm Outer Diameter
- 58 mm Width
| Inside Dia. | 100 mm |
| Dynamic Load Rating | 440 kN |
| I.D. | 100 mm |
| O.D. Inner Race | 139 |
| Outside Dia. | 250 mm |
| Fillet Radius | 4 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Static Load Rating | 488 kN |
| Material | Steel |
| O.D. | 250 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Static Load Rating [Max] | 488 kN |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass |
| Weight | 34.61 LB |
| EAN or UPC | 637410081550 |

