- 130 mm ID x 230 mm OD x 40 mm W
- Straight Bore
- C0 - Normal Clearance
- Iso Class 0 (RBEC 1) Tolerance
- Steel Cage
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 130 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Race Flange Diameter | 195.2 mm |
| Inner Race Flange Diameter | 164.7 mm |
| Outer Race Roller Track Diameter | 203.8 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Non-Separable |
| O.D. | 230 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2200 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| No. of Rows | 1 |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 1760 rpm |
| Inner Ring Roller Track Diameter | 155 mm |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Weight | 16.6 LB |
| EAN or UPC | 637410039049 |

