- 35 mm Inner Diameter
- 80 mm Outer Diameter
- 21 mm Width
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 77 kN |
| Inside Dia. | 35 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 80 mm |
| O.D. Inner Race | 46.83 |
| Flange O.D. Inner Race | 51.05 |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Dynamic Load Rating | 71 kN |
| Flange Diameter | 51.05 mm |
| Static Load Rating [Max] | 77 kN |
| Outside Dia. | 80 mm |
| Material | Steel |
| Flange I.D. Outer Race | 64.16 |
| Weight | 1.3 LB |
| EAN or UPC | 637410042230 |

