- 120 mm ID x 215 mm OD x 76 mm W
- Straight Bore
- C0 - Normal Clearance
- Iso Class 0 (RBEC 1) Tolerance
- Cageless Cage
| Outer Race Flange Diameter | 200.4 mm |
| Enclosure | Open |
| Inner Race Flange Diameter | 168.1 mm |
| Cage Material | Cageless |
| O.D. | 215 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 120 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Cylindrical Radial |
| No. of Rows | 1 |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Roller Track Diameter | 154.7 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 1120 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 1400 rpm |
| Bearing Design | Non-Separable |
| Outer Race Roller Track Diameter | 190 mm |
| Weight | 27.9 LB |
| EAN or UPC | 637410042773 |

