- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 30 mm Shaft Diameter
- 4 1/4 in Housing Length
- 1 5/8 in Overall Width
| Mounted Unit Duty | Standard-Duty |
| Flange Thickness | 17/32 in |
| Locking Device | Skwezloc Collar |
| Shaft Dia. | 30 mm |
| Temperature Range [Max] | 220 °F |
| Insert Material | Steel/High Phosphorus Electroless Nickel Plated |
| Retainer Type | Metal Land Riding |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Inner Race Heat Treat Method | Zone-Hardened |
| Housing Width | 1 9/64 in |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Length | 4 1/4 in |
| Collar O.D. | 2 3/16 in |
| Length Through Bore | 1.5625 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Base | Solid |
| Seal Type | High Performance Seals |
| Overall Width | 1 5/8 in |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 5/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Grease Type | GoldPlex-FG |
| Bolt Hole Size Dimension | 7/16 in |
| Weight | 3.25 LB |
| EAN or UPC | 662461369142 |

