- Ball Bearing Type
- Pillow Block
- 1 1/4 in Shaft Diameter
- 1 11/16 in Center Line To Base Dimension
- 3 in Minimum Bolt Hole Spacing Range
| Center Line to Base Dimension [Min] | 1 11/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Base Width | 1 1/2 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Roller Type | Ball |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 3 in |
| Series | TB Series |
| Pillow Block Type | Tapped Base |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | High Performance Triple Lip Seals |
| Retainer Type | Metal Land Riding |
| Base Length | 4 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 3.406 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounted Unit Duty | Standard-Duty |
| Housing Base | Solid |
| Weight | 3.5 LB |
| EAN or UPC | 662461389362 |

