- 1" Nominal Shaft Dia
- Fixed Dia
- Ball (Open) Linear Bearing w/Nylon Bearings
description
- These closed-type bearings are for end-supported applications. The AL 6061 makes this bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
applications
- Continuously supported applications where maximum rigidity and stiffness are required
features
- Coefficient of friction as low as 0.001
- High operating temperature capability
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- All-steel construction for increased rigidity
- Adjustability provides minimum clearance for improvements in positioning and repeatability
| Recommended Shafting Class | L |
| Retaining Ring Groove Width | 0.068 in |
| Accuracy Class | Precision |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Length | 2 1/4 in |
| Type of Bearing | Ball |
| Self Aligning | No |
| Corrosion Resistant | No |
| Slot Opening - Angle | 60 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Preload | Yes |
| Style of Bearing | Open |
| Slot Opening - Width | 0.56 in |
| Distance Between Retaining Rings | 1.759 in |
| Seal Material | N/A |
| Trunion Type | N/A |
| O.D. | 1.5625 in |
| Seals | None |
| Dynamic Load Rating | 80 lbf |
| Weight | 0.32 LB |
| EAN or UPC | 662486242734 |

