- 0.625" Bore
- Fixed Diameter
- Closed Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
- Corrosion Resistant
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
applications
- End supported applications for spanning or bridging a gap
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
- Available in both imperial and metric sizes
| Seals | None |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Seal Material | N/A |
| Dynamic Load Rating | 620.00 lbf |
| Shaft Dia. | 5/8 in |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Inch/Metric | Inch |
| Trunion Type | N/A |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Preload | Yes |
| Retaining Ring Groove Width | 0.055 in |
| Style of Bearing | Closed |
| Distance Between Retaining Rings | 1.11 in |
| Length | 1 1/2 in |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Material | Delrin |
| Recommended Shafting Class | L |
| Self Aligning | Yes |
| Accuracy Class | Precision |
| Type of Bearing | Ball |
| Center to Shaft | N/A |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Weight | 0.12 LB |
| EAN or UPC | 662486276463 |

