- 0.625" Bore
- Fixed Diameter
- Open Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
- Corrosion Resistant
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
applications
- Continuously supported applications where maximum rigidity and stiffness are required
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
- Available in both imperial and metric sizes
| Center to Shaft | N/A |
| Material | Delrin |
| Inch/Metric | Inch |
| Seals | None |
| Recommended Shafting Class | L |
| Accuracy Class | Precision |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Slot Opening - Width | 0.34 in |
| Preload | Yes |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Trunion Type | N/A |
| Shaft Dia. | 5/8 in |
| Dynamic Load Rating | 620.00 lbf |
| Slot Opening - Angle | 30 ° |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Length | 1 1/2 in |
| Retaining Ring Groove Width | 0.055 in |
| Seal Material | N/A |
| Type of Bearing | Ball |
| Self Aligning | Yes |
| Style of Bearing | Open |
| Distance Between Retaining Rings | 1.11 in |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Weight | 0.09 LB |
| EAN or UPC | 662486276609 |

