- 0.625" Bore
- Fixed Diameter
- Open Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
applications
- Continuously supported applications where maximum rigidity and stiffness are required
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
- Available in both imperial and metric sizes
| Inch/Metric | Inch |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Retaining Ring Groove Width | 0.055 in |
| Seal Material | N/A |
| Distance Between Retaining Rings | 1.11 in |
| Slot Opening - Angle | 30 ° |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Shaft Dia. | 5/8 in |
| Corrosion Resistant | Optional |
| Length | 1 1/2 in |
| Trunion Type | N/A |
| Seals | None |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Center to Shaft | N/A |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Slot Opening - Width | 0.34 in |
| Accuracy Class | Precision |
| Material | Delrin |
| Preload | Yes |
| Style of Bearing | Open |
| Recommended Shafting Class | L |
| Dynamic Load Rating | 620.00 lbf |
| Type of Bearing | Ball |
| Self Aligning | Yes |
| Weight | 0.09 LB |
| EAN or UPC | 662486109891 |

