- 0.750" Bore
- Fixed Diameter
- Closed Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
- Corrosion Resistant
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
applications
- End supported applications for spanning or bridging a gap
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
| Corrosion Resistant | Yes |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Style of Bearing | Closed |
| Dynamic Load Rating | 1130 lbf |
| Retaining Ring Groove Width | 0.055 in |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Preload | Yes |
| Accuracy Class | Precision |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Material | N/A |
| Material | Delrin |
| Recommended Shafting Class | L |
| Self Aligning | Yes |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Distance Between Retaining Rings | 1.27 in |
| Type of Bearing | Ball |
| Center to Shaft | N/A |
| O.D. | 1.25 in |
| Trunion Type | N/A |
| Length | 1 5/8 in |
| Seals | None |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 662486277033 |

