- 0.750" Bore
- Fixed Diameter
- Open Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
- Corrosion Resistant
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
applications
- Continuously supported applications where maximum rigidity and stiffness are required
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
- Can be mounted in a customized housing
| Distance Between Retaining Rings | 1.27 in |
| Slot Opening - Angle | 30 ° |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Material | Delrin |
| Trunion Type | N/A |
| Recommended Shafting Class | L |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Retaining Ring Groove Width | 0.055 in |
| Accuracy Class | Precision |
| Inch/Metric | Inch |
| Style of Bearing | Open |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| O.D. | 1.25 in |
| Preload | Yes |
| Dynamic Load Rating | 1130 lbf |
| Length | 1 5/8 in |
| Type of Bearing | Ball |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Seals | None |
| Self Aligning | Yes |
| Center to Shaft | N/A |
| Seal Material | N/A |
| Slot Opening - Width | 0.41 in |
| Weight | 0.13 LB |
| EAN or UPC | 662486277187 |

