- 1.000" Bore
- Fixed Diameter
- Open Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
- Corrosion Resistant
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
applications
- Continuously supported applications where maximum rigidity and stiffness are required
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Trunion Type | N/A |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Recommended Shafting Class | L |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Self Aligning | Yes |
| Seals | None |
| Preload | Yes |
| Center to Shaft | N/A |
| Distance Between Retaining Rings | 1.886 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Slot Opening - Width | 0.53 in |
| O.D. | 1.5625 in |
| Slot Opening - Angle | 30 ° |
| Length | 2 1/4 in |
| Type of Bearing | Ball |
| Accuracy Class | Precision |
| Seal Material | N/A |
| Dynamic Load Rating | 1900 lbf |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Style of Bearing | Open |
| Material | Delrin |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Retaining Ring Groove Width | 0.068 in |
| Weight | 0.24 LB |
| EAN or UPC | 662486277699 |

