- 1.000" Bore
- Fixed Diameter
- Open Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
applications
- Continuously supported applications where maximum rigidity and stiffness are required
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
- Available in both imperial and metric sizes
| Mounting Hole Size | N/A |
| Recommended Shafting Class | L |
| Accuracy Class | Precision |
| Dynamic Load Rating | 1,900.00 lbf |
| Slot Opening - Angle | 30 ° |
| Type of Bearing | Ball |
| O.D. | 1 9/16 in |
| Slot Opening - Width | 0.53 in |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Style of Bearing | Open |
| Self Aligning | Yes |
| Length | 2 1/4 in |
| Distance Between Retaining Rings | 1.886 in |
| Material | Delrin |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Retaining Ring Groove Width | 0.068 in |
| Center to Shaft | N/A |
| Seal Material | N/A |
| Corrosion Resistant | Optional |
| Trunion Type | N/A |
| Seals | None |
| Preload | Yes |
| Weight | 0.24 LB |
| EAN or UPC | 662486109914 |

