- 1.250" Bore
- Fixed Diameter
- Open Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
- Corrosion Resistant
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
applications
- Continuously supported applications where maximum rigidity and stiffness are required
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
| Style of Bearing | Open |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| O.D. | 2 in |
| Type of Bearing | Ball |
| Slot Opening - Angle | 30 ° |
| Material | Delrin |
| Length | 2 5/8 in |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Dynamic Load Rating | 2350 lbf |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Self Aligning | Yes |
| Slot Opening - Width | 0.62 in |
| Trunion Type | N/A |
| Recommended Shafting Class | L |
| Preload | Yes |
| Seals | None |
| Retaining Ring Groove Width | 0.068 in |
| Accuracy Class | Precision |
| Seal Material | N/A |
| Center to Shaft | N/A |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Distance Between Retaining Rings | 2.011 in |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Weight | 0.43 LB |
| EAN or UPC | 662486278221 |

