- 1.500" Bore
- Fixed Diameter
- Closed Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
- Corrosion Resistant
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
applications
- End supported applications for spanning or bridging a gap
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
| Corrosion Resistant | Yes |
| Accuracy Class | Precision |
| Retaining Ring Groove Width | 0.086 in |
| Self Aligning | Yes |
| Seal Material | N/A |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Seals | None |
| Preload | Yes |
| O.D. | 2.375 in |
| Type of Bearing | Ball |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Recommended Shafting Class | L |
| Center to Shaft | N/A |
| Length | 3 in |
| Trunion Type | N/A |
| Material | Delrin |
| Style of Bearing | Closed |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Distance Between Retaining Rings | 2.422 in |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Dynamic Load Rating | 3880 lbf |
| Weight | 0.99 LB |
| EAN or UPC | 662486278429 |

