- 1.500" Bore
- Fixed Diameter
- Open Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
- Corrosion Resistant
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
applications
- Continuously supported applications where maximum rigidity and stiffness are required
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Can be mounted in a customized housing
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
| Seals | None |
| Length | 3 in |
| O.D. | 2.375 in |
| Type of Bearing | Ball |
| Accuracy Class | Precision |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Recommended Shafting Class | L |
| Preload | Yes |
| Dynamic Load Rating | 3880 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Retaining Ring Groove Width | 0.086 in |
| Center to Shaft | N/A |
| Trunion Type | N/A |
| Material | Delrin |
| Slot Opening - Width | 0.74 in |
| Style of Bearing | Open |
| Self Aligning | Yes |
| Slot Opening - Angle | 30 ° |
| Distance Between Retaining Rings | 2.422 in |
| Seal Material | N/A |
| Weight | 0.8 LB |
| EAN or UPC | 662486278504 |

