- 1.500" Bore
- Fixed Diameter
- Open Type
- Super Smart Ball Bushing™ Bearing
description
- This new, patented, self-aligning linear bearing provides twice the load carrying capacity or eight times the travel life of the industry standard. This dramatic increase in load capacity allows for the use of less expensive drive motors, linkages, gears and ball screws. The unique design allows the bearing to maintain its diametrical fit when installed in housings that are soft or slightly out of round.
applications
- Continuously supported applications where maximum rigidity and stiffness are required
features
- Can be adjusted to take out diametrical clearance
- Travel speeds up to 10 ft/sec
- Interchangeable with industry-standard ball bearings
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
- Available in both imperial and metric sizes
- Can be mounted in a customized housing
| Retaining Ring Groove Width | 0.086 in |
| Slot Opening - Width | 0.74 in |
| Corrosion Resistant | Optional |
| O.D. | 2 3/8 in |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Distance Between Retaining Rings | 2.422 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Self Aligning | Yes |
| Seals | None |
| Slot Opening - Angle | 30 ° |
| Style of Bearing | Open |
| Seal Material | N/A |
| Trunion Type | N/A |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Preload | Yes |
| Dynamic Load Rating | 3,880.00 lbf |
| Type of Bearing | Ball |
| Material | Delrin |
| Accuracy Class | Precision |
| Center to Shaft | N/A |
| Shaft Dia. | 1 1/2 in |
| Length | 3 in |
| Recommended Shafting Class | L |
| Weight | 0.8 LB |
| EAN or UPC | 662486109938 |

