- Internal Metric MHO Series Retaining Ring
- Axially Assembled
- 17.00 mm housing diameter
- 18.00 mm groove diameter
- 0.9 mm thickness
description
- Type: internal, housing, and bores
- Once installed in the groove of a housing/bore, the portion of the ring protruding from the groove holds an assembly in place. Many metric sizes are identical in dimension to the inch HO sizes and can be seated in the same ring grooves.
| Type | Axially Assembled |
| Lug Height | 3.4 mm |
| Clearance Compressed in Housing | 9.8 mm |
| Groove Depth | 0.5 mm |
| Package Type | Loose |
| Material | Carbon Spring Steel |
| Clearance Dia. Released In Groove | 10.8 mm |
| Edge Margin | 1.5 mm |
| Load Capacity (Force) | 4 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Gap Width Ring In Groove | 3.35 mm |
| Series | MHO |
| Housing Diameter | 17 mm |
| Plating | N/A |
| Thickness | 0.9 mm |
| Weight | 0.016 LB |
| EAN or UPC | 721717003565 |

