- Shaft Collar, One-Piece Clamp Style, Bore .875", OD 1 5/8", Width 1/2", Black Oxide Steel
features
- Does not mar shaft
- Single-point faced
| Set Screw | 1 |
| I.D. | 7/8 in |
| Collar Style | One Piece - Split |
| Screw Length | 5/8 in |
| O.D. | 1.625 in |
| Finish | Black Oxide |
| Recessed Screw | No |
| Style | One-Piece Clamp Style |
| Material | Black Oxide Steel |
| Screw Size | 1/4-28 UNF |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 0.196 LB |
| EAN or UPC | 634529000144 |

