- Six Beam Flexible Coupling
- Clamp Style
- 3/16" x 3/16" Bore, 5/8" OD, 1" Overall Length
- Stainless Steel
| Larger Bore | 3/16 in |
| Outside Dia. | 0.625 in |
| Angular Misalignment [Max] | 3 degrees |
| RPM [Max] | 6000 rpm |
| Material | Stainless Steel |
| Style | Clamp Style |
| Overall Length | 1 in |
| Smallest Bore | 3/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Type | Flexible Beam |
| Weight | 0.064 LB |
| EAN or UPC | 634529044063 |

