- Six Beam Flexible Coupling
- Set Screw Style
- 3/4" x 1/2" Bore, 1 1/2" OD, 2 1/4" Overall Length
- Aluminum
| Outside Dia. | 1.5 in |
| RPM [Max] | 6000 rpm |
| Larger Bore | 3/4 in |
| Overall Length | 2.25 in |
| Smallest Bore | 1/2 in |
| Type | Flexible Beam |
| Inch/Metric | Inch |
| Style | Set Screw Style |
| Angular Misalignment [Max] | 3 degrees |
| Material | Aluminum |
| Weight | 0.279 LB |
| EAN or UPC | 634529011683 |

