- Quadruplex Set
- 1 3/4" ID x 3" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 1,500 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Housing Shoulder Diameter | 2.68 in |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 3 in |
| Limiting Speed - Oil | 700 rpm |
| No. of Balls | 26 |
| Preload Amount | 1500 lbf |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Drag Torque of Preloaded Set | 9 lb/in |
| Contact Angle | 65° |
| Dynamic Thrust Capacity | 7200 lb |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Preload Level | Heavy |
| I.D. | 1 3/4 in |
| Material | Steel |
| Width of Set | 2 1/2 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Axial Spring Constant | 18.2 lb/in |
| Ball Dia. | 1/4 in |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Quadruplex Set |
| Cage Material | Phenolic |
| Weight | 2.425 LB |
| EAN or UPC | 4054364935665 |

