- Duplex Set
- 3" ID x 4.3307" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 2,250 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Mounting bearings with Trantorque GT may distort the bearing's inner race
- The use of any lubricant on the contact surfaces could result in bushing failure
- Do not hammer or use any type of impact to force the assembly along the shaft
- Over-tightening the nut could damage the unit
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Preload Level | Heavy |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 3 in |
| Ball Dia. | 0.25 in |
| No. of Balls | 41 |
| Cage Material | Phenolic |
| Width of Set | 1 1/4 in |
| Housing Shoulder Diameter | 3.915 in |
| O.D. | 4.33071 in |
| Axial Spring Constant | 14.3 lb/in |
| Dynamic Thrust Capacity | 4850 lb |
| Drag Torque of Preloaded Set | 8 lb/in |
| Contact Angle | 65° |
| Preload Amount | 2250 lbf |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Limiting Speed - Oil | 800 rpm |
| No. in Set | Duplex Set |
| Weight | 2182.54 LB |
| EAN or UPC | 4054364935733 |

