- Self-Aligning Bearing Type
- 20 mm Inner Diameter
- 47 mm Outer Diameter
- 14 mm Width
| Bore B | 45 mm |
| Rows of Balls | Double |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 20 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Type | Plastic |
| Static Load Rating [Max] | 2600 N |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Contact Angle | N/A |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Shaft Dia. | 45 mm |
| Bore Type | Tapered Bore |
| O.D. | 47 mm |
| Limiting Speed | 9700 rpm |
| Abrasive Belt Width | 53.7 mm |
| Dynamic Load Rating | 10100 N |
| Limiting Speed - Oil | 18100 rpm |
| Weight | 0.26 LB |
| EAN or UPC | 4012801158879 |

