- Self-Aligning Bearing Type
- 55 mm Inner Diameter
- 100 mm Outer Diameter
- 21 mm Width
| Contact Angle | N/A |
| Dynamic Load Rating | 27000 N |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Abrasive Belt Width | 44 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed | 9500 rpm |
| Rows of Balls | Double |
| Static Load Rating [Max] | 9900 N |
| I.D. | 55 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Bore B | 40 mm |
| Shaft Dia. | 40 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Limiting Speed - Oil | 7700 rpm |
| O.D. | 100 mm |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Weight | 1.527 LB |
| EAN or UPC | 4012801159074 |

