- Self-Aligning Bearing Type
- 70 mm Inner Diameter
- 125 mm Outer Diameter
- 24 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Limiting Speed - Oil | 6200 rpm |
| I.D. | 70 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. | 125 mm |
| Shaft Dia. | 45 mm |
| Limiting Speed | 8400 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 13700 N |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Dynamic Load Rating | 35000 N |
| Bore B | 45 mm |
| Cone Corner Radius | 1.5 mm |
| Abrasive Belt Width | 25 mm |
| Weight | 2.777 LB |
| EAN or UPC | 4012801184069 |

