- Self-Aligning Bearing Type
- 90 mm Inner Diameter
- 160 mm Outer Diameter
- 30 mm Width
| Shaft Dia. | 60 mm |
| Limiting Speed | 6400 rpm |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 90 mm |
| Abrasive Belt Width | 61 mm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Contact Angle | N/A |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Dynamic Load Rating | 57000 N |
| Static Load Rating [Max] | 23300 N |
| Bore B | 60 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Rows of Balls | Double |
| Limiting Speed - Oil | 4550 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 5.466 LB |
| EAN or UPC | 4012801184168 |

