- Self-Aligning Bearing Type
- 25 mm Inner Diameter
- 52 mm Outer Diameter
- 18 mm Width
| O.D. | 52 mm |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Dynamic Load Rating | 12300 N |
| Static Load Rating [Max] | 3250 N |
| Inch/Metric | Metric |
| Cone Corner Radius | 1 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Limiting Speed - Oil | 8100 rpm |
| Weight | 0.359 LB |
| EAN or UPC | 4012801477697 |

