- Thrust Angular Contact Bearing Type
- 105 mm Inner Diameter
- 160 mm Outer Diameter
- 66 mm Width
| Static Load Rating [Max] | 250000 N |
| I.D. | 105 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Cone Corner Radius | 2 mm |
| Dynamic Load Rating | 74000 N |
| Bearing Type | Thrust Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 160 mm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Weight | 8.973 LB |
| EAN or UPC | 4012801487856 |

