- Angular Contact Bearing Type
- 30 mm Inner Diameter
- 62 mm Outer Diameter
- 23.8 mm Width
| Static Load Rating [Max] | 22200 N |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| I.D. | 30 mm |
| Dynamic Load Rating | 31000 N |
| Limiting Speed | 11900 rpm |
| O.D. | 62 mm |
| Cone Corner Radius | 1 mm |
| Radial Internal Clearance | C2 |
| Limiting Speed - Oil | 11900 rpm |
| Width | 23.800 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 0.63 LB |
| EAN or UPC | 4012802632569 |

