- Deep Groove Bearing Type
- 50 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 23 mm Width
| I.D. | 50 mm |
| Static Load Rating [Max] | 42000 N |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Inch/Metric | Metric |
| Cone Corner Radius | 1.1 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| O.D. | 90 mm |
| Width | 23.000 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Weight | 1.499 LB |
| EAN or UPC | 4026677966148 |

