- Deep Groove Bearing Type
- 70 mm Inner Diameter
- 110 mm Outer Diameter
- 20 mm Width
| I.D. | 70 mm |
| Cone Corner Radius | 1.1 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Limiting Speed | 7300 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Oil | 7300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 31000 N |
| Width | 20.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 40500 N |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 1.355 LB |
| EAN or UPC | 4012802650600 |

