- Angular Contact Bearing Type
- 25 mm Inner Diameter
- 47 mm Outer Diameter
- 12 mm Width
| Width | 12.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | 13600 rpm |
| Cone Corner Radius | 0.6 mm |
| I.D. | 25 mm |
| O.D. | 47 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 9900 N |
| Dynamic Load Rating | 16000 N |
| Corner Radius [Min] | 0.6 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 0.156 LB |
| EAN or UPC | 4026677955791 |

