- Angular Contact Bearing Type
- 17 mm Inner Diameter
- 40 mm Outer Diameter
- 12 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 9900 N |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 12.000 mm |
| Cone Corner Radius | 0.6 mm |
| Limiting Speed - Oil | 30500 rpm |
| Corner Radius [Min] | 0.6 mm |
| I.D. | 17 mm |
| O.D. | 40 mm |
| Static Load Rating [Max] | 5100 N |
| Weight | 0.154 LB |
| EAN or UPC | 4054372871702 |

