- Angular Contact Bearing Type
- 100 mm Inner Diameter
- 180 mm Outer Diameter
- 34 mm Width
| Width | 34.000 mm |
| I.D. | 100 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 180 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 137000 N |
| Static Load Rating [Max] | 132000 N |
| Weight | 7.495 LB |
| EAN or UPC | 4026677515261 |

