- Angular Contact Bearing Type
- 130 mm Inner Diameter
- 230 mm Outer Diameter
- 40 mm Width
| I.D. | 130 mm |
| Dynamic Load Rating | 200000 N |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 204000 N |
| O.D. | 230 mm |
| Width | 40.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 3 mm |
| Cone Corner Radius | 3 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 13.422 LB |
| EAN or UPC | 4012801207126 |

