- Angular Contact Bearing Type
- 110 mm Inner Diameter
- 240 mm Outer Diameter
- 50 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 245000 N |
| Width | 50.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 232000 N |
| O.D. | 240 mm |
| I.D. | 110 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 22.04 LB |
| EAN or UPC | 4026677515353 |

