- Angular Contact Bearing Type
- 120 mm Inner Diameter
- 260 mm Outer Diameter
- 55 mm Width
| O.D. | 260 mm |
| Dynamic Load Rating | 275000 N |
| Corner Radius [Min] | 3 mm |
| Cone Corner Radius | 3 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 120 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 285000 N |
| Limiting Speed - Oil | 3050 rpm |
| Width | 55.000 mm |
| Weight | 27.601 LB |
| EAN or UPC | 4012801284073 |

