- Angle Ring Bearing Design
- 90 mm Inside Diameter
- 18.5 mm Width
| Abrasive Belt Width | 30.2 mm |
| Shaft Dia. | 30 mm |
| Bearing Design | Angle Ring |
| Limiting Speed | 10400 rpm |
| O.D. | 72 mm |
| Bore B | 30 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 4012801372336 |

